Koh Lanta Yai adasında konaklamak için her zevke ve bütçeye uygun plajlar bulunuyor.

Adadaki en popüler plaj genelde aileler tarafından tercih edilen Khlong Dao plajı. Bir sonraki plaj olan Phra Ae her kesime hitap ediyor.

Khlong Khong ve Khlong Nin plajları ise daha çok sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Daha güneydeki Ao Kantiang her kesime hitap eden bir diğer plaj.

Sala Dan kasabasından plajlara tuk-tuk fiyatları yaklaşık olarak şöyle: Haad Klong Dao: 40 baht / Haad Phra Ae (Long Beach): 60 baht / Haad Khlong Khong: 90 baht / Haad Khlong Nin: 150 baht / Ao Kantiang: 300 baht

koh-lanta-adasi-haritasi

Otel derecelendirme kodları : 1 = Basit konukevi-hostel (120-400 baht), 2 = Daha iyi konukevi-hostel (400-800 baht), 3 = Orta seviye konukevi-otel (800-1500 baht), 4 = 4 yıldızlı otel (1500-3000 baht), 5 = 5 yıldızlı otel (3000+ baht)


1. Khlong Dao Plajı (Haad Khlong Dao)

koh-lanta-adasi-plajlari-haad-khlong-dao

Sala Dan kasabasına yürüme mesafesindeki Klong Dao adadaki en uzun ve de popüler plaj. Sığ ve güvenli suları sebebiyle bu plaj çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Klong Dao’da genelde orta seviye konaklama seçenekleri bulunuyor.

Önerilen oteller: Lanta Sand Resort ve Spa (4), Royal Lanta Resort ve Spa (4), Lanta Mermaid Boutique House (3), Chaw Ka Cher Tropicana Lanta Resort (3), Lanta DD House (2), Baan Long Beach (2), Peaceful House (1)

2. Uzun Plaj (Long Beach Haad Phra Ae)

koh-lanta-adasi-plajlari-haad-phra-ae-long-beach

Uzun plaj olarak da bilinen Phra Ae adadaki yüzmek için en elverişli plajlardan. Çam ağaçları gölgesindeki plajda hem ucuz, hem orta, hem de lüks seviye konaklama seçenekleri bulunuyor. Phra Ae’de çeşitli bar ve cafeler de mevcut, özellikle ünlü Reggae Bar’da periyodik paritlerin yanı sıra yılda 3 kez müzik festivali de düzenleniyor.

Önerilen oteller: Layana Resort ve Spa (5), Lanta Sand Resort ve Spa (4), Escape-Cabins (3), Lanta Casuarina Beach Resort (3), Dreamy Casa (2), Peaceful House (1), Lanta Happy Hill (1)

3. Khlong Khong Plajı (Haad Khlong Khong)

koh-lanta-adasi-plajlari-haad-khlong-khong

Ucuz konaklama seçeneklerine sahip bu plaj genelde sırt çantalı gezginler tarafından tercih ediliyor. Kayalık sahil yüzmek için pek uygun olmasa da açıklarda şnorkel imkanı bulunuyor.

Önerilen oteller: Alanta Villa (4), Lanta Thip House (2), Pinky Bungalow (1)

4. Khlong Nin Plajı (Haad Khlong Nin)

koh-lanta-plajlari-haad-khlong-nin

Oldukça iyi yüzme imkanına sahip olan Klong Nin adadaki başlıca sırt çantalı gezgin plajı. Burada son derece hesaplı konaklama seçenekler bulmak mümkün. Ayrıca parti sevenler için gece geç saatlere kadar müzik çalan çeşitli barlar da bulunuyor.

Önerilen oteller: Rawi Warin Resort And Spa (5), Andalay Boutique Resort (3), The Narima (3), Baan Pakgasri Hideaway (3), Lanta Ilmare Beach Resort (3), Baan Rim Lay (1)

5. Kantiang Plajı (Ao Kantiang)

koh-lanta-plajlari-ao-kantiang

Kantiang plajında hesaplı konaklama seçeneklerinin yanı sıra Koh Lanta’nın en lüks konaklama tesislerinden biri de bulunuyor. Plajın kuzey ucunda şnorkel için elverişli küçük bir mercan resifi var.

Önerilen oteller: Pimalai Resort ve Spa (5), Phra Nang Lanta (4), Baan Kantiang See Villa Resort (3)

6. Khlong Jaak Plajı (Ao Khlong Jaak)

koh-lanta-plajlari-haad-khlong-jaak

Bu plaja genelde Sala Dan kasabasından teknelerle ulaşılıyor. Plajda her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunuyor.

Önerilen oteller: Anda Lanta Resort (3)